Image Alt

Kuvo TV

Pax Augusta

INFO BOX

  • DEVELOPER: Roger Gassmann
  • PUBLISHER: Senatis
  • PLATFORME: PC
  • ŽANR: City-builder
  • DATUM IZLASKA: City-builder
  • PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PC

Pax Augusta nam dolazi od solo developera Rogera Gassmanna i radi se o jednom uistinu ambicioznom projektu. City-builderi smješteni u doba Rimskog Carstva sve su popularniji, pa ni ova igra nije iznimka. Iako će ponuditi dosta sadržaja, iskustvo je često frustrirajuće zbog brojnih bugova, problema s performansama, tehničkih poteškoća poput izostanka animacija i odstupanja od klasičnih city-builder mehanika.

U suštini, igra kombinira upravljanje resursima, trgovinu i političku strategiju u povijesno bogatom rimskom okruženju. Nudi tri moda: pripovjedni Career Mod inspiriran Tacitovim djelima, slobodni Career Mod bez narativnih ograničenja i Sandbox Mod sa svim otključanim zgradama i neograničenim resursima. Osnovna petlja igranja uključuje izgradnju naselja, upravljanje potrebama građana i navigaciju kroz carske politike kako bi se uzdigli od guvernera do cara.

Osnovne city-builder mehanike koje nikada neće razočarati

Velika prednost igre je što vas ne preplavljuje tutorijalima i sve je jasno i jednostavno objašnjeno kroz tekstove. Cilj je da gradite osnovne objekte poput luka, foruma i farmi kako biste privukli građane. Snaga igre leži u modularnom sustavu gradnje koji omogućuje detaljnu kontrolu nad strukturama. Na primjer, forumi i trgovine su prilagodljivi, odnosno omogućuju dizajn gustih skupina štandova, rasporeda u obliku slova L ili višeslojnih kompleksa. Zgrade se također prilagođavaju okolini; kuće na većim posjedima stvaraju atrije, a koloseumi uključuju povijesno točna stajaća mjesta za siromašne.

Resursima poput drva, mramora i žita upravljamo kroz proizvodne lance pri čemu zgrada zvana scriptoria smanjuje korupciju za optimizaciju proizvodnje. Trgovina je dinamična uz pomoć koje možete uvoziti mramor za hramove ili izvoz robe za profit. Možda je najbolje igru započeti kroz Career Mod koji donosi limitirane značajke, ali što više igrate, to više toga otključavate pa se možete bolje upoznati sa igrom i njezinim mehanikama.

Građani imaju potrebe kao što su hrana, smještaj, religija i zabava. Zadovoljavanje tih potreba otključava napredne zgrade poput kupališta, kazališta i škola za gladijatore, koje zapošljavaju građane i povećavaju porezne prihode. Dobra stvar je što su građani podijeljeni na različite klase što znači da imate i više vrsta kuća. Svaka klasa obavlja svoje tipove posla, a meni se osobno najviše svidjela ogromna vila koja pokazuje koliko su raskošni bili sami Rimljani.

Autentičnost rimskog svijeta

Ključna komponenta igre je politički sustav u kojem carevi dodjeljuju privilegije ili postavljaju izazove, te ispituju vašu sposobnost balansiranja između prosperiteta i lojalnosti. Također, vaše osobno bogatstvo može se iskoristiti za brzo uspostavljanje novih naselja na granicama Rimskog Carstva. Primjerice, hirovit car može zahtijevati grandiozne spomenike i tako optertiti vašu ekonomiju. Iznenadilo me što igra uključuje požare, urušavanje zgrada i brzo širenje bolesti pa sve to dodaje određenu dozu izazova. Istraživanje svjetske mape bilo je zanimljivo, no razočarava monoton početak igre, jer nema dovoljno prostora za eksperimentiranje pošto su mape dosta male. Također, gameplayu nedostaje uglađenosti kada naselje preraste u metropolu, jer u kasnijim fazama igre ponestaje aktivnosti.

Međutim, Pax Augusta ostavlja dojam da je trebala biti objavljena u Early Accessu. Grafika, korisničko sučelje i animacije izrazito su slabe. Zanimljivo je, ali i razočaravajuće promatrati građane u kazalištu kako nepomično stoje, bez ikakvog pokreta, dok glumci obavljaju sav posao. Zumiranje na građane dodatno će vas razočarati jer izgledaju nerazmjerno u odnosu na svijet igre, kao da ne pripadaju tamo. Korisničko sučelje je nepregledno i prepuno raznim elementima, što otežava praćenje resursa te pronalaženje dekoracija. Najveći problem igre su ceste. Toliko su pune grešaka i loše dizajnirane da ćete se neprestano pitati zašto nije moguće stvoriti ispravan luk od njih.

Igra nedvojbeno izgleda vrlo autentično. Konstrukcija zgrada, cardo i decumanus (sjeverno-južne i zapadno-istočne glavne gradske ceste) na čijem se raskrižju formira centar s gradskim forumom, dobro su prikazani, zajedno s termama, raznim zabavnim sadržajima, hramovima i procesijama mrtvih pa i Necropolisa (groblja). Pax Augusta jednostavno odiše autentičnošću, što je izvrsno ostvareno uz suradnju s povjesničarima. Nažalost, tehnički problemi su brojni, uključujući privremena zastajkivanja i štekanja sve dok ne smanjite grafičke postavke. Imate osjećaj kao da igra nije optimizirana u nekim segmentima, ali to ipak nije značajno narušilo cjelokupno iskustvo igranja.

Veliki potencijal koji nije još ispunjen

Pax Augusta pati od nedostatka živosti, boje i još veće raznolikosti kod aktivnosti izvan brige o sreći građana. Resurse je previše lako pribaviti, nema borbi niti pravih izazovnih momenata koji bi vas iznenadili tijekom igranja. Pretjerano se fokusira na opuštenu atmosferu, pa elementi city-buildera nose glavni teret igre. Jasno je da igra ima potencijal za znatno više sadržaja. Ne mora se nužno uvesti borba, ali zašto ne bismo imali kreativne izazove, poput obnove grada razorenog požarom ili suočavanja s drugim specifičnim situacijama?

Na kraju krajeva, radi se o izvanrednom postignuću solo developera, koje pruža autentično i detaljno iskustvo gradnje rimskih gradova i trebalo bi oduševiti ljubitelje povijesti i veterane ovoga žanra. Njezin modularni sustav gradnje, dinamična trgovina i organski rast grada stvaraju privlačan sandbox, što je čini odličnim izborom za one koji su potrošili sate i sate na igre kao što su Caesar III ili Anno. S Gassmannovim planom koji obećava ispravke i poboljšanja korisničkog sučelja, Pax Augusta ima potencijal postati istaknuti naslov u žanru, ali zahtijeva dodatnu doradu kako bi dostigao svoje visoke ambicije.


Recenzija nastala zahvaljujući review kopiji igre ustupljenoj od strane izdavača.