The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered

INFO BOX
- DEVELOPER: Bethesda Game Studios, Virtuos
- PUBLISHER: Bethesda Softworks, Xbox Game Studios
- PLATFORME: PS5, Xbox Series X/S, PC
- ŽANR: RPG
- DATUM IZLASKA: 22. travnja 2025.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PC
Tko bi rekao da će The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered biti objavljen tako neočekivano? Iako se o njegovom izlasku šuškalo mjesecima, napokon smo, nakon 19 godina, dobili priliku opet zaroniti u svijet Cyrodiila, ali u nekom novom ruhu. Ponovno možemo provesti stotine sati u svijetu prepunom glavnih i sporednih zadataka, legendarnih likova s vlastitim glasovima i frakcija s jedinstvenim osobnostima. Svijet je toliko slobodan i otvoren za istraživanje da može posramiti i neke današnje igre, a uz to nudi širok izbor vještina i načina igranja.
Glavna rasprava koja se pojavila oko igre jeste pitanje je li ovo doista remaster? Radi se o naslovu koji je značajno unaprijeđen u određenim mehanikama i grafički poboljšan u odnosu na original pa nije samo puki Remaster. Ipak, ima svojih tehničkih problema: bugova, štekanja i rušenja, nešto tipično za svaku današnju igru stvorenu uz pomoć Unreal Enginea 5. No, riječ je o kamenu temeljcu RPG žanra, prepoznatom po iznimno pametnoj umjetnoj inteligenciji. Pomalo je nostalgično ponovno proživjeti scenu u kojoj izlazimo iz zatvora, car umire, a mi dobivamo zadatak da pronađemo njegovog sina i pokušamo zaustaviti demonsku invaziju princa Mehrunesa Dagona. Dapače, ne smijemo zaboraviti spomenuti i da igra uključuje kultne Shivering Isles i Knights of the Nine DLC ekspanzije, čime proširuje avanturu novim područjima i pričama.
Borba je bolja?
Okrenimo se onda svemu što je remaster promijenio ili popravio. Kao prvo, sustav klasa je pojednostavljen, što znači da je ukinuta razlika između glavnih i sporednih vještina. Postoje, recimo to tako, tri glavne kategorije vještina (combat, magic i stealth), odnosno svih 21 vještina jednako pridonosi napredovanju. Napredovanje se događa stjecanjem iskustva upravo korištenjem tih vještina, slično kao u Skyrimu. Prilikom napredovanja zarađujete Virtue Points, koji se izravno primjenjuju na atribute, primjerice snagu ili agilnost.
Osim toga, bonusi rasa, znakovi rođenja i vještine klasa poznate kao Perks (otključavaju se na levelima 25, 50, 75, 100) ostali su netaknuti, kako bi se sačuvala raznolikost izgradnje likova. Drugim riječima, remaster uklanja mikroupravljanje, a sve to kako bi napredovanje učinio malo modernijim i manje frustrirajućim. Sada se možete u potpunosti fokusirati na vlastiti stil igranja, bilo da želite biti strijelac koji se prikrada ili možda battlemage bez brige o neučinkovitim dobicima atributa. Naravno, ovo se možda neće svakome svidjeti jer Virtue Points smanjuju stratešku dubinu brojeva.
Borba je doživjela značajne preinake s potpuno novim animacijama. Napadi izbliza sada nude raznovrsne lagane i teške kombinacije, uključujući snažnije zamahe, mogućnost pariranja i efekte posrtanja neprijatelja, odnosno možete zaustaviti njihov napad i blokiranje je također responzivnije. Streljaštvo je poboljšano bržim zatezanjem luka, preciznijom asistencijom ciljanja (koja je opcionalna) i vidljivim reakcijama na pogodak, što je stvarno odličan dodatak.
Bacanje čarolija je pojednostavljeno sustavom prečaca (hotkey), slično kao u Skyrimu, iako je navigacija izbornikom i dalje dostupna. Nova mehanika sprinta, koja troši staminu, značajno poboljšava mobilnost i kretanje kroz svijet, dok skrivanje i dalje donosi attack multipliere iz skrivenog položaja, ali su dodani glađi prijelazi u čučanj i jasniji pokazatelji otkrivanja. Osim toga, kamera u trećem licu preuređena je tako da podsjeća na onaj prikaz preko ramena iz Starfielda. Međutim, jahanje u prvom licu neobjašnjivo je uklonjeno. U konačnici, može se ustvrditi da je borba u remasteru dinamičnija i responzivnija, iako se osnovne mehanike i dalje oslanjaju na one iz 2006. godine. Možda najfrustrirajuća stvar je što su AI neprijatelji donekle poboljšani, ali su ostali jednostavni i često ignoriraju zaklon, komande ili jurišaju naslijepo. Borba nije u potpunosti modernizirana, nego se pokušava zadržati taj neki retro osjećaj.
Nedostaci koji su još uvijek očiti
Ono po čemu je Oblivion bio iznimno popularan jest njegov Radiant AI. Iako je UI praktički ostao isti kada u pitanje dolazi borba, Bethesda se potrudila poboljšati opću navigaciju umjetne inteligencije kako bi se NPC-jevi manje zaglavljivali. Naravno, i dalje će se dogoditi da zapnu, recimo, uz fontanu, ali sada će im trebati manje vremena da se pomaknu i izvuku iz takvih situacija, što je odlična stvar jer nećete morati tražiti NPC-eve po raznim mjestima. Također, NPC-jevi sada dinamičnije reagiraju na vaše akcije, na primjer, komentirat će ukradene predmete ili vaš rang unutar guildova.
Mini igra Persuading i vještina Speechcraft su pojednostavljene, s jasnijom povratnom informacijom kroz boje i izraze lica likova i bržim animacijama. Uz to, ova vještina se dosta brže puni pa lakše možete uvjeriti nekoga da vam popusti. Ipak, mini igra ostaje kontroverzna jer je to jedini brži način za poboljšanje odnosa s likovima osim podmićivanja. Sjećate se onog questa gdje morate vratiti ukradenu sliku vojvotkinji i pritom razgovarati s raznim likovima te steći njihovo povjerenje kako bi vam priznali što se dogodilo i gdje se slika nalazi? Sve je to pomalo čudno, jer praktički poboljšavate odnose, ali nemate neke ogromne koristi u tome što ćete biti prijatelji s nekim likom. Dapače, remaster zadržava onaj čudan kaos, na primjer, NPC-jevi koji se svađaju oko jabuka, ali ne unapređuje UI na razinu modernih igara.
Inventar je redizajniran i sada ima kategorije za sortiranje (po vrsti, težini, vrijednosti) te pregledniji mrežasti izgled. Ograničenje težine nošenja i dalje postoji, ali novi “Favourites” izbornik omogućuje brzo označavanje često korištenih predmeta. Alkemija sada na višim razinama vještina prikazuje efekte sastojaka, dok je enchantanje pojednostavljeno s jasnijim mehanikama soul gemova. Uz to, novi vizualni pokazatelji jasno prikazuju efekte opremljenih predmeta. Međutim, inventaru nedostaju moderne značajke poput skupnih radnji ili automatskog skupljanja predmeta.
Ima svojih tehničkih poteškoća
Otvoreni svijet zadržava svoju originalnu veličinu od otprilike 41 km² i ručno izrađen dizajn, s očuvanim svim originalnim lokacijama poput gradova, dungeona i divljine. Uz to, remaster poboljšava vizualnu kvalitetu koristeći Unreal Engine 5, kao što smo već spomenuli, dodajući pritom dinamično osvjetljenje (Lumen), realistične vremenske uvjete (kiša, magla) i proširene udaljenosti prikaza. Svijet ostaje bez ograničenja, odnosno možete se odmah baciti na istraživanje nakon uvoda.
Međutim, koliko god Oblivion sada izvrsno izgledao i koliko god sve to bilo punije i ugodnije oku, nažalost, previše je tamno i sivo, a premalo živih boja, kao da je namjerno napravljeno da svijet bude što tamniji. Osim toga, nova grafika donosi i nove probleme. Osobno sam iskusio dosta štekanja kada je bilo jako puno neprijatelja na jednom području, a bugova je bilo jako puno, od toga da su zamke zapinjale, do teleportacije likova ili čak bugova s questovima koji se nikako nisu dovršavali. Bilo je slučajeva gdje su stvari jednostavno nestale ili ih niste mogli riješiti, pa sam morao ponovno pokrenuti save file.
Dobar stvar je što sada imamo više interakcija s okolinom, tipa lomljivih sanduka ili biljaka za berbu, a škrinje i blaga mogu se pronaći posvuda. Obijanje brava nije se uopće promijenilo, odnosno morate po zvuku pogoditi i zaustaviti mehanizme. Iako nije sve potpuno besprijekorno, ono po čemu svaka Bethesdina igra ne može, a to je hrpa učitavanja zaslona čak i unutar zatvorenih okruženja. Međutim, svijet ostaje statičan, bez dinamičkih promjena nakon odrađenih zadataka, primjerice, Kvatch ostaje uništen, ali nijedan od 200 dostupnih zadataka, kao i oni iz guildova nisu izbačeni, nego su ostali. Dungeoni se također dosta ponavljaju kroz slične rasporede i generički loot. Tek kada odradite prve zadatke glavne priče i otključate Oblivion Gates, dijelovi karte se popune neprijateljima i sadržajem. No, to postaje bolje samo donekle.
Idealna prilika da zaronite u igru u osvježenom izdanju ako to već niste učinili
Apsolutno nećete pogriješiti ako odlučite zaigrati ovaj naslov putem Game Passa ili ga pak kupite. Riječ je o igri koja je definitivno imala ogroman utjecaj na RPG žanr. Iako se drži svojih korijena, uz vizualnu nadogradnju i poboljšani gameplay, ne mogu se oteti dojmu da određeni bugovi, tehnički problemi i prevelik osjećaj nostalgije mogu utjecati na cjelokupni dojam igre. Nedostaje joj određenih modernijih pristupa, ali ovo je pravi vremeplov i istinski dokaz da su igrači željni starijih igara, a ne samo onih mlađih od 10 godina. Veterani Elder Scrolls igara svakako sada imaju što igrati, kao i fanovi Skyrima. Na nama je samo da dočekamo procvat modova i da opet, po koji stoti put, zaronimo u čaroban svijet ove igre.